4MFK Karviná3030:5225
    5FC Zlín3036:6125
    6SK Dynamo České Budějovice3034:6224

Plzeň podruhé v sezoně vyzrála na Slavii, ta je druhá o dva body za Spartou

Fotbalisté Slavie ve šlágru 28. kola FORTUNA:LIGY nečekaně prohráli v Plzni 0:1 a přišli o vedení v tabulce. Červenobílí dva duely před koncem základní části ztrácejí z druhého místa dva body na obhájce titulu Spartu. Šlágr ve vyprodané Doosan Areně rozhodl ve prospěch aktivnějších domácích v 87. minutě Pavel Šulc, který se 15. brankou v ligové sezoně dotáhl na lídra tabulky kanonýrů slávistu Václava Jurečku.

slavia.cz
    28. kolo, Základní částPLZ1:00:0SLA

Pražané prohráli s Plzní i druhý vzájemný zápas v sezoně a v nejvyšší soutěži nebodovali po 13 utkáních a sérii čtyř vítězství. Na začátku listopadu podlehli Viktorii v Edenu 1:2, jiné porážky v ligovém ročníku neutrpěli.

Plzeň po březnovém vysokém triumfu 4:0 nad Spartou ve Štruncových sadech zdolala i druhého uchazeče o titul, zvítězila poprvé po dvou kolech a z třetí příčky ztrácí na Slavii 10 bodů. Viktoria se zároveň ideálně naladila na čtvrteční odvetu čtvrtfinále Evropské konferenční ligy ve Florencii, kde nastoupí po úvodní domácí bezbrankové remíze.

Ze slávistického kádru ze zdravotních důvodů vypadl jeden z kapitánů Holeš, ve středu obrany tak naskočil Ogbu. Plzeňský trenér Koubek, který v minulosti vedl Slavii, po čtvrteční remíze s Fiorentinou možná trochu nečekaně nasadil téměř nejsilnější sestavu. Překvapil pouze tím, že v útoku místo Vydry dal šanci Metsokovi.

Jako první zahrozili červenobílí. V páté minutě po chybě v plzeňské obraně napřáhl kousek za vápnem Jurečka, gólman Jedlička přízemní pokus pouze vyrazil před sebe, ale před dobíhajícím Chytilem stačil zasáhnout Hranáč.

V úvodní půlhodině byla ale jinak překvapivě aktivnější Viktoria. V 11. minutě se domácí dostali do největší šance první půle. Po Kopicově akci z pravé strany vápna se míč odrazil k Chorému, který měl před sebou odkrytou branku, ale z několika kroků pouze napálil hostujícího obránce Vlčka. Slávisté se zvedli až v závěru první půle, Západočeši ale několik závarů ustáli.

Kouč Pražanů Trpišovský stáhl po poločase Provoda a místo něj poslal na trávník Zafeirise. Plzeňští nicméně pokračovali v aktivní hře a v 59. minutě už na chvíli slavili vedení. Po Souarého centru z levé strany poslal míč zblízka pod břevno Šulc, ale radovat se nakonec nemohl, neboť videorozhodčí odhalil, že si balon zpracoval rukou.

V 70. minutě se Západočeši marně dožadovali penalty poté, co Chorého ve vápně stáhl Zima. Trenér Trpišovský se snažil výkon Slavie pozvednout prostřídáním sestavy, ale jeho svěřenci příliš nepřipomínali tým, který bojuje o titul a z pohledu nadstavby o důležité první místo po základní části.

Plzeňští nadále působili lepším dojmem a svou aktivitu proměnili v rozhodující gól na začátku 87. minuty. Po Kopicově centru přiťukl Chorý míč k Šulcovi a ten ho z voleje nekompromisně napálil pod břevno za bývalého spoluhráče brankáře Staňka, jenž v zimě přestoupil do Edenu. Třiadvacetiletý ofenzivní univerzál skóroval po měsíci a dotáhl se na čelo tabulky kanonýrů.

Zaskočení slávisté už srovnat nedokázali a jako poslední utrpěli první venkovní porážku v ligové sezoně. Jejich kouč Trpišovský si zatím nepřipsal 192. vítězství v historii samostatné nejvyšší soutěže, čímž by překonal rekordmana Vrbu, se kterým se zatím dělí o první místo.

Ohlasy:

Miroslav Koubek (Plzeň): "Byl to týmový výkon, kluci takticky dobře reagují na prvky, které jsou někdy odlišné zápas co zápas. Naše filozofie byla úplně jiná než ve čtvrtek proti Fiorentině - že budeme aktivní, více nahoře. Ve čtvrtek proti nám hrála italská Barcelona, česká mužstva vám ale míč dají. Jsem také po čtvrtku velmi překvapen, jak jsme to odehráli, pokud jde o stránku tělesnou. Zejména na ty velké zápasy se tady kluci umějí skvěle připravit. Myslím, že v úvodu prvního poločasu byla Slavia o něco lepší. Za celý zápas jsme ji ale nepustili do nějaké vyložené šance. Po úvodu jsme srovnali krok a byl to vyrovnaný první poločas. Ve druhém poločase jsme dominovali, byli jsme prostě lepší, byli jsme nebezpeční, měli jsme převahu. Myslím, že to je zasloužené vítězství. Náš neuznaný gól nalil energii Slavii, byla tam série tří rohů. Naštěstí se to pak zase srovnalo. Slyšel jsem, že o šlo o otěr ruky, je to v pravidlech."

Jindřich Trpišovský (Slavia): "Celkem vyrovnaný zápas. Ale od nás to bylo málo na to, abychom takhle těžké utkání zvládli. Byli jsme málo nebezpeční směrem dopředu, hodně nám nahoře chyběla rychlost. Nedokázali jsme trhat obranu Plzně, jak bychom potřebovali. Chyběla nám agresivita v soubojích, prohrávali jsme běžecké souboje. Tyhle zápasy se rozhodují v pokutových územích, tam byla Plzeň lepší než my. Dostali jsme gól ze situace, na kterou jsme se připravovali. Udělali jsme tam tři chyby po sobě. Je to zklamání, nebyli jsme dost hladoví, spousta akcí byla pomalá a profesorská. Ve druhé půli to bylo do ofenzivy ještě horší. Nastavilo nám to zrcadlo a zbylých sedm zápasů musíme odehrát lépe, nahradit to v nich."

FC Viktoria Plzeň - SK Slavia Praha 1:0 (0:0)

Branka: 87. Šulc.
    Rozhodčí: Pechanec - Kříž, Hurych - Všetečka (video).
    ŽK: Kalvach, Jedlička - Provod, Zafeiris, Chytil.
    Diváci: 11.477 (vyprodáno).

Plzeň: Jedlička - Dweh, Hranáč, Jemelka - Kopic, Kalvach, Červ (77. Traoré), Souaré - Šulc (90.+2 Hejda) - Metsoko (74. Vydra), Chorý. Trenér: Koubek.

Slavia: Staněk - Vlček, Ogbu, Zima, Zmrzlý (66. Masopust) - Oscar, Ševčík (72. Jurásek) - Provod (46. Zafeiris), Jurečka (66. Diouf), Wallem (88. Tijani) - Chytil. Trenér: Trpišovský.