3. kolo, Skupina o titul | úterý 14/05/2024, 19:30 | epet ARENA | O2 TV Sport

Góly

Návštěva: 17 057 diváků (93 % z kapacity 18 349)
    Video
    Reportáž

Sparťané vedli po gólu Veljka Birmančeviče, po změně stran srovnal střídající Michal Frydrych. Hosty však v 58. minutě oslabil vyloučením Patrick Kpozo a Birmačevič vzápětí využitou přesilovkou zařídil svému týmu plný bodový zisk.

Letenští prohráli jediný z posledních 20 ligových zápasů a devět kol po sobě bodovali, z posedmé zvítězili. Slezané utrpěli porážku i ve třetím utkání nadstavby, šest kol po sobě nezvítězili a zůstali pátí.

Dánský trenér Sparty Brian Priske, který dnes oslavil 47. narozeniny, oproti sobotnímu bezbrankovému derby se Slavií udělal hned šest změn v sestavě. Úřadující mistři se museli obejít bez tří "vykartovaných" hráčů - kapitána Krejčího, Laciho a Haraslína, který byl o víkendu vyloučen. Kvůli zlomené noze z duelu se Slavií vypadl Spartě na několik měsíců finský záložník Kairinen, k dispozici dnes nebyl ani Tuci.

Už ve čtvrté minutě ostravský brankář Letáček musel vytáhnout Kuchtovu hlavičku na roh. V 18. minutě o sobě dali vědět i hosté, Boulova rána z dálky skončila nad. Po následném brejku Baníku domácí gólman Vindahl vyrazil Ewertonovu tečovanou střelu, k míči se vzápětí ve vápně dostal Buchta, jenže ze slibné pozice minul. Na druhé straně Birmančevičovu střelu tečí lehce usměrnil Ndefe, ale Letáček přízemní střelu pokryl.

Letenští měli územní převahu a udeřili po půlhodině hry. Kpozo na zemi odvrátil balon jen ke Kuchtovi, jehož tvrdou střelu z hranice šestnáctky Letáček vyrazil před Birmančeviče, který měl snadnou práci.

Kouč Baníku Pavel Hapal, který ve Spartě působil jako hráč i trenér, udělal o poločase hned tři změny a jeden z nově příchozích hráčů se v 54. minutě postaral výstavní trefou o vyrovnání. Šínův centr od rohového praporku našel Frydrycha a ten "nůžkami" k tyči nedal Vindahlovi šanci. Obránce Slezanů zaznamenal premiérový gól v ligovém ročníku.

Pražané si mohli vzít vedení ihned zpátky, jenže Sadílkovu dalekonosnou dělovku zastavilo břevno. Krátce nato Kpozo nedovoleně zastavil unikajícího Birmančeviče a rozhodčí Pechanec ghanského beka vyloučil. Domácí přesilovku bleskově využili. Preciadova tečovaná střela skončila na tyči, Birmančevič však z dorážky propálil Letáčka.

Srbský křídelník dal počtvrté v ligové sezoně dvě branky v jednom utkání a 16. gólem v ročníku FORTUNA:LIGY dorovnal na druhém místě tabulky kanonýrů slávistu Jurečku. Oběma chybí na plzeňského lídra Šulce dvě trefy. Na první hattrick v české lize Birmančevič stále čeká. Sparta potvrdila střeleckou formu, se 76 góly má nejlepší útok FORTUNA:LIGY.

Vedení Pražanů se pokusil navýšit krátce po příchodu na hřiště Pešek, Letáček však jeho pokus vyrazil. Preciado a Sadílek zase přestřelili. Obhájci titulu už vedení v přesilovce uhájili, i když v šesté minutě nastavení střídající Šín vylekal zaplněnou Letnou poté, co jeho rána z dálky zaplula vedle.

Priskeho svěřenci doma ve FORTUNA:LIZE v této sezoně v 17 duelech jako jediní neprohráli a s 45 body z celkových 83 jsou tam nejlepším týmem. Letenští utrpěli porážku v jediném z posledních 21 vzájemných ligových zápasů a ve FORTUNA:LIZE s Ostravou od dubna 2018 v 16 utkáních po sobě bodovali. V tomto ročníku ji zdolali i potřetí a opět o gól. Baník venku v lize prohrál potřetí za sebou.

Ohlasy:

Brian Priske (trenér Sparty): "Nebyl to jednoduchý zápas, z psychického hlediska to bylo hodně náročné. Všichni na sobě cítili tlak a věděli, jak důležité je dnešní zápas vyhrát. Připomnělo mi to domácí nadstavbové utkání s Bohemians v minulé sezoně, také tehdy to bylo třetí kolo. Cítili jsme tlak, ale myslím si, že jsme to dnes odehráli mnohem lépe než proti Bohemians. První poločas jsme odehráli velmi dobře, jen nám chyběla kvalita."

Pavel Hapal (trenér Baníku Ostrava): "Hodně rozhodl první poločas, v němž jsme byli absolutně bez sebevědomí, báli jsme se hrát. Všechno jsme hráli od gólmana, kopali jsme dlouhé balony. Sparta získávala všechny míče, a tak nás dostávala pod tlak. Dostali jsme trochu smolný gól po odraženém balonu, nicméně Sparta byla jasně lepší. Kluci si nevěřili, nevím, čím to bylo. Druhý poločas byl úplně jiný, odehráli jsme ho daleko lépe a možná jsme byli i trochu lepší než Sparta. Rozhodla to červená karta, z následné situace jsme inkasovali vítězný gól. I o jednoho hráče míň jsme Spartu trápili. Možná jsme mohli pomýšlet na bod, ale bez jednoho hráče to bylo velice těžké."

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 2:1 (1:0)

Branky: 30. a 60. Birmančevič - 54. Frydrych.
    Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Hurych - Berka (video).
    ŽK: Preciado, Vitík - Kubala, Boula, Frydrych.
    ČK: 58. Kpozo (Ostrava).
    Diváci: 17 057.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák, Sörensen - Preciado (77. Wiesner), Sadílek, Solbakken, Zelený - Karabec (69. Pešek), Birmančevič (88. Ryneš) - Kuchta (77. Olatunji). Trenér: Priske.

Ostrava: Letáček - Ndefe, Blažek (46. Frydrych), Lischka, Kpozo - Buchta (46. Rusnák), Boula, Klíma, Rigo (46. Šín), Ewerton - Kubala (83. Adediran). Trenér: Hapal.

Statistiky
    Sestavy

Rozšířené ligové statistiky jsou k dispozici až od sezóny 2013/14. Statistiky jsou přebírány z údajů v zápisech o utkání a od externího dodavatele Wyscout.

Kumulované žluté karty: V případě spáchání disciplinárního přečinu Vyloučení pro druhé napomenutí podle § 46 Disciplinárního řádu FAČR se nebude žádné z těchto napomenutí evidovat pro účely evidence napomínání podle ustanovení § 47 Disciplinárního řádu FAČR, tj. pro účely trestání za opakované napomínání v příslušném soutěžním ročníku.

GZSS: Události, kdy se míč po přerušení (faul, aut či odkop od branky) vrací do hry. Dodavatelem těchto statistik je externí dodavatel Wyscout.

V historickém přehledu lídrů jsou zobrazeni pouze hráči, kteří odehráli v lize alespoň 60 zápasů. V podrobném zobrazení pak figurují všichni hráči. Nejste si jistí, co daný parametr znamená? Podívejte se zde.

LFA vynakládá odpovídající úsilí, aby zajistila spolehlivost a přesnost informací publikovaných na této webové stránce, může však dojít k technickým nepřesnostem či chybám při zpracování a vyhodnocení. Tyto mohou být po svém zjištění a podle uvážení LFA opraveny.

Veškeré informace a údaje na této webové stránce, a to včetně jakýchkoliv statistik, jsou určeny pouze pro interní účely LFA a všeobecné informační účely. LFA, ani její dodavatelé, neposkytují jakoukoliv záruku ani nepřebírají jakoukoliv odpovědnost za správnost, aktuálnost ani přesnost informací publikovaných na této webové stránce, a to výslovně včetně jakýchkoliv statistik.

LFA neodpovídá za jakékoliv škody či jiné újmy, které mohou vzniknout třetím osobám v důsledku spolehnutí se na správnost, aktuálnost či přesnost informací publikovaných na této webové stránce.