3FK Pardubice3234:4434
    4SK Dynamo České Budějovice3238:6627
    5MFK Karviná3234:5726
    6FC Zlín3238:6526
    3. kolo, Skupina o titul | středa 15/05/2024, 19:30 | Fortuna Arena | O2 TV Sport

Góly

• Bez branek

Karty

• Bez karet

Návštěva: 17 895 diváků (92 % z kapacity 19 370)
    Video
    Reportáž

Slavia rozhodla dnešní šlágr skupiny o titul dvěma brankami v rozmezí páté a desáté minuty, kdy se trefili Ondřej Zmrzlý a Oscar Dorley. V osmé minutě nastavení uzavřel skóre střídající Václav Jurečka, který si připsal 17. gól v ligové sezoně a ztrácí jedinou trefu na plzeňského lídra tabulky kanonýrů Pavla Šulce.

Pražané částečně oplatili Viktorii předchozí dvě porážky, které byly jejich dosud jedinými v tomto ročníku FORTUNA:LIGY. Plzeň prohrála po šesti kolech a ztratila teoretickou šanci na druhé místo. Ligový ročník zakončí na třetí příčce.

Trenér Slavie Trpišovský udělal po víkendové bezbrankové remíze v derby na Spartě čtyři změny v základní sestavě. Kvůli zranění vypadl Bořil, chyběl také Vlček, trest za žluté karty si odpykával Holeš a jen na lavičce začal Jurásek. Šanci místo nich dostali Masopust, Provod, Zima a Zmrzlý. Chytil navzdory zranění z derby nastoupil. Plzeň nasadila nejsilnější možnou jedenáctku.

Západočeši na podzim po obratu po 13 zápasech vyhráli ligový zápas v Edenu a připravili Slavii dosud poslední domácí porážku, dnes ale o reálnou šanci na vítězství rychle přišli. Hned ve druhé minutě upadl unikající Mosquera po souboji s Ogbuem, který byl posledním hráčem Pražanů, podle sudího Roučka ani videorozhodčího se však o faul a případnou červenou kartu nejednalo.

V páté m nutě udeřilo na opačné straně. Oscarův střílený centr gólman Jedlička pouze vyrazil před sebe a dobíhající Zmrzlý zblízka doklepl míč do odkryté branky. Připsal si druhou trefu za Slavii a skóroval ve druhém utkání po sobě, do něhož nastoupil.

Za dalších pět minut Pražané, které v boji o titul mohla udržet jen výhra, zvýšili. Po odvráceném rohovém kopu napřáhl z necelých 30 metrů netradiční střelec Oscar a povedenou ranou k tyči překonal Jedličku. Liberijský defenzivní univerzál v české lize skóroval poprvé od října 2021.

Na opačné straně Chorého pokus srazila obrana na roh. Těsně za polovinou úvodního dějství mohli domácí přidat už třetí gól, po standardce a několika odrazech se balon dostal ke Zmrzlému, ale ten v dobré pozici přestřelil a poprvé v kariéře se dvou branek v jednom ligovém duelu nedočkal.

Po změně stran začali hosté aktivněji a ve 47. minutě sudí Rouček po zákroku Ogbua na Mosqueru nařídil penaltu. Po několikaminutové konzultaci s videorozhodčím a přezkoumání situace ze záznamu ale nakonec pokutový kop pro hosty odvolal.

Domácí pak znovu ožili. V 56. minutě Chytilovu povedenou ránu zastavilo břevno, poté na zadní tyči minul Zmrzlý. V 66. minutě plzeňský odchovanec Provod již střelou mezi nohy překonal Jedličku, ale sudí branku kvůli těsnému ofsajdu neuznali.

Plzeňští měli před tímto kolem spolu se Spartou nejlepší útok v ligové sezoně, ale tentokrát se neprosadili. I proto, že v 87. minutě bývalý gólman Viktorie Staněk vytáhl Kalvachův přízemní pokus. V poslední z osmi nastavených minut naopak po Juráskově pasu další střídající hráč Jurečka přetlačil Dweha a před Jedličkou nezaváhal.

Ohlasy

Jindřich Trpišovský (trenér Slavie): "Padl rychlý gól a tím pádem byl zápas otevřenější než některé v minulosti. Nám se do zápasu podařilo vstoupit aktivně, hned z první hezké akce jsme se Zmrzkou (Zmrzlým) dostali do vedení. Na začátku to byla Oscar show, dvěma kousky nás dostal do zápasu. Do téhle doby jsme v této sezoně ještě nevyhráli ani jeden velký zápas, hodně nám pomohl povedený začátek. Dařilo se nám dostupovat soupeře a dobře pracovat s dlouhými míči. Na konci poločasu přišla pasáž, kdy měla Plzeň hodně standardek a situací ve vápně. Na začátku druhého poločasu byla penaltová situace po dlouhém autu, dlouho se nehrálo. Po té situaci jsme zase měli my dobrou pasáž. Dokázali jsme být nebezpeční, třetí gól se nám povedlo přidat až v nastavení. (V titul) věřím jednoznačně. Dokud je sebemenší šance, musíme udělat maximum. Ve fotbale je možné cokoliv."

Miroslav Koubek (trenér Plzně): "Před inkasovanými góly jsme pět minut začali dobře. Potom jsme propadli na pravé straně, udělali jsme chybu a soupeř toho využil. Skvělý Oscar, naprosto rozdílový hráč v tomto zápase. Vzápětí jsme dostali nešťastný gól z dálky, takový nepovedený začátek výkon mužstva ovlivní. Slavia byla intenzivnější, agresivnější. Dostali jsme se do hry kolem 30. minuty, do konce poločasu jsme měli dobrou pasáž, ale k vyložené šanci jsme se neprokousali. Na začátku druhého poločasu byla ta situace okolo penalty. Nevím, proč se to zkoumalo sedm minut? Všechno šlo proti nám - začátek, klíčová rozhodnutí. Slavia ale vyhrála zaslouženě, byla lepší, o tom není pochyb. Takováhle konfrontace byla pro nás před finále poháru dobrá, takový výkon by za týden nestačil."

SK Slavia Praha – FC Viktoria Plzeň 3:0 (2:0)

Branky: 5. Zmrzlý, 10. Oscar, 90.+8 Jurečka.
    Rozhodčí: Rouček – Hájek, Kubr – Petřík (video).
    ŽK: Hejda, Havel (oba Plzeň).
    Diváci: 17 895.

Slavia: Staněk – Masopust, Ogbu, Zima – Douděra (90. Wallem), Ševčík (90. Zafeiris), Oscar, Zmrzlý – Schranz (73. Jurásek), Provod (74. Jurečka) – Chytil (80. Van Buren). Trenér: Trpišovský.

Plzeň: Jedlička – Hranáč, Hejda, Dweh – Cadu (68. Havel), Červ (63. Traoré), Kalvach, Souaré – Šulc (78. Jirka), Mosquera (63. Vydra) – Chorý. Trenér: Koubek.

Statistiky
    Sestavy

Rozšířené ligové statistiky jsou k dispozici až od sezóny 2013/14. Statistiky jsou přebírány z údajů v zápisech o utkání a od externího dodavatele Wyscout.

Kumulované žluté karty: V případě spáchání disciplinárního přečinu Vyloučení pro druhé napomenutí podle § 46 Disciplinárního řádu FAČR se nebude žádné z těchto napomenutí evidovat pro účely evidence napomínání podle ustanovení § 47 Disciplinárního řádu FAČR, tj. pro účely trestání za opakované napomínání v příslušném soutěžním ročníku.

GZSS: Události, kdy se míč po přerušení (faul, aut či odkop od branky) vrací do hry. Dodavatelem těchto statistik je externí dodavatel Wyscout.

V historickém přehledu lídrů jsou zobrazeni pouze hráči, kteří odehráli v lize alespoň 60 zápasů. V podrobném zobrazení pak figurují všichni hráči. Nejste si jistí, co daný parametr znamená? Podívejte se zde.

LFA vynakládá odpovídající úsilí, aby zajistila spolehlivost a přesnost informací publikovaných na této webové stránce, může však dojít k technickým nepřesnostem či chybám při zpracování a vyhodnocení. Tyto mohou být po svém zjištění a podle uvážení LFA opraveny.

Veškeré informace a údaje na této webové stránce, a to včetně jakýchkoliv statistik, jsou určeny pouze pro interní účely LFA a všeobecné informační účely. LFA, ani její dodavatelé, neposkytují jakoukoliv záruku ani nepřebírají jakoukoliv odpovědnost za správnost, aktuálnost ani přesnost informací publikovaných na této webové stránce, a to výslovně včetně jakýchkoliv statistik.

LFA neodpovídá za jakékoliv škody či jiné újmy, které mohou vzniknout třetím osobám v důsledku spolehnutí se na správnost, aktuálnost či přesnost informací publikovaných na této webové stránce.