29. kolo, Základní část | sobota 20/04/2024, 15:00 | epet ARENA | O2 TV Sport

Karty

Návštěva: 17 706 diváků (96 % z kapacity 18 349)
    Video
    Reportáž

Sparta s Baníkem od dubna 2018 neprohrála v lize už 15 utkání po sobě. Pokud by Slavia v neděli překvapivě klopýtla s Olomoucí, měli by už Letenští jistotu prvního místa po základní části soutěže. Ostravští prohráli po čtyřech ligových zápasech, o čtvrtou příčku však v tomto kole přijít nemohou.

Spartě se po karetním trestu vrátil na lavičku trenér Priske, naopak podzimní střelec Haraslín znovu usedl jen na lavičku. O první ohrožení branky se po rohovém kopu postaral domácí kapitán Krejčí slavící právě dnes 25. narozeniny.

Jinak se však Baník od začátku prezentoval aktivitou, kterou favorita zaskočil. Buchta donutil gólmana Vindahla k těžkému zákroku, šanci měl také Tanko. Letenští zareagovali až ve 23. minutě. Kuchta obehrál Blažka a běžel sám na brankáře, jenže Markovič vyrazil na roh. Pak si gólman, který v ligové sezoně poprvé nahradil nemocného Letáčka, poradil také s tvrdou ránou stejného hráče pod břevno.

Pražané se prosadili až chvíli před přestávkou. Kuchta přiťukl míč Birmančevičovi, který se v 41. minutě trefil přesně k tyči. Jarní střelec Sparty si připsal 13. gól v ligové sezoně, skóroval již v pátém kole po sobě.

Začátek druhého poločasu byl hodně divoký. Po Rynešově centru zachoval chladnou hlavu Kuchta, udělal kličku gólmanovi a ve 47. minutě poslal míč do prázdné branky. Hned o tři minuty později mohl opět skórovat Birmančevič, sám před brankářem však dal ještě přednost Kuchtovi a český reprezentant se posunul již na 10 gólů v ligové sezoně.

Baníku svitla naděje, když si Krejčí tísněný Blažkem dal po Ewertonově rohu v 54. minutě hlavou vlastní gól. Sparta si poměrně brzy vzala tříbrankový náskok zpátky. Ostravský Buchta nechtíc asistoval Haraslínovi, který se v 63. minutě krátce po svém příchodu na trávník trefil efektně do horního růžku.

Baník ani poté nerezignoval a v přestřelce se dotáhl dokonce na rozdíl jediného gólu. Ewerton přichystal dvě branky. Nejprve v 79. minutě asistoval Klímovi, který se technicky trefil přesně k tyči, a chvíli poté i střídajícímu Kubalovi.

Domácí se najednou o vítězství obávali, tři body ale již uhájili. Sparta doma ani v patnáctém utkání ligové sezony neprohrála a s 41 z celkových 73 bodů je tam nejlepším týmem v ročníku. Trenérovi Baníku Hapalovi výsledkově nevyšel návrat na Letnou, kde v minulosti působil jako hráč i kouč.

Ohlasy:

Brian Priske (Sparta): "Zvítězili jsme, ale až příliš jsme si zápas zkomplikovali, ačkoliv se pro nás vyvíjel velmi dobře. Cítím tedy mix emocí. Nenazval bych to nespokojeností, věřím, že takový pocit nemají ani fanoušci, když jsme vyhráli. Dostali jsme však tři branky, přitom jsme měli utkání definitivně zlomit a mít ho více pod kontrolou. Ale musíme být na druhou stranu šťastní, kolik gólů jsme dali, kolik jsme si vytvořili šancí. Teď je třeba pokračovat v naší cestě. Kolo před koncem základní části jsme získali už 73 bodů, což je velmi dobré. Kuchta a Birmančevič pro nás byli svou kvalitou i vstřelenými góly důležití, možná oba mohli vstřelit hattrick. Oba v posledním období i dobře trénují. Na Kuchtově pohybu už bylo znát, že fyzicky odchází, proto jsme nachystali změnu. Navíc jsme chtěli dostat do hry také Karabce a Olatunjiho."

Pavel Hapal (Ostrava): "O osudu utkání podle mě rozhodla první branka a náš výpadek na začátku druhé půle. Mrzí mě začátek, měli jsme šance ujmout se vedení, což se nestalo. Pak by se zápas mohl vyvíjet jinak. Doplatili jsme na individuální chyby, ale smekám před klukama, že jsme se do poslední chvíle nevzdali. Myslím, že Sparta se v závěru o výsledek bála. První půli jsme odehráli velmi dobře, nedokázali jsme však vyřešit řadu akcí ve finální fázi. Měli jsme příliš lehkých ztrát, což se Spartě nestávalo. Tím se soupeř dostával do hry. I za nepříznivého stavu jsem věřil, že když dáme ještě druhý, případně třetí gól, domácí znervózní, což se stalo. Atraktivní zápas, ale čtyři inkasované góly jsou příliš. Musíme se z chyb poučit."

AC Sparta Praha - FC Baník Ostrava 4:3 (1:0)

Branky: 47. a 52. Kuchta, 41. Birmančevič, 63. Haraslín - 54. vlastní Krejčí, 79. Klíma, 85. Kubala.
    Rozhodčí: Černý - Paták, Podaný - Klíma (video).
    ŽK: Krejčí - Klíma, Ndefe.
    Diváci: 17.706.

Sparta: Vindahl - Vitík, Panák (70. Sörensen), Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (70. Laci), Ryneš - Tuci (60. Haraslín), Birmančevič (80. Karabec) - Kuchta (80. Olatunji). Trenér: Priske.

Ostrava: Markovič - Ndefe (88. Juroška), Blažek, Lischka, Kpozo - Rigo, Boula (65. Šín) - Buchta (65. Rusnák), Klíma (80. Kubala), Ewerton - Tanko (80. Adediran). Trenér: Hapal.

Statistiky
    Sestavy

Rozšířené ligové statistiky jsou k dispozici až od sezóny 2013/14. Statistiky jsou přebírány z údajů v zápisech o utkání a od externího dodavatele Wyscout.

Kumulované žluté karty: V případě spáchání disciplinárního přečinu Vyloučení pro druhé napomenutí podle § 46 Disciplinárního řádu FAČR se nebude žádné z těchto napomenutí evidovat pro účely evidence napomínání podle ustanovení § 47 Disciplinárního řádu FAČR, tj. pro účely trestání za opakované napomínání v příslušném soutěžním ročníku.

V historickém přehledu lídrů jsou zobrazeni pouze hráči, kteří odehráli v lize alespoň 60 zápasů. V podrobném zobrazení pak figurují všichni hráči. Nejste si jistí, co daný parametr znamená? Podívejte se zde.

LFA vynakládá odpovídající úsilí, aby zajistila spolehlivost a přesnost informací publikovaných na této webové stránce, může však dojít k technickým nepřesnostem či chybám při zpracování a vyhodnocení. Tyto mohou být po svém zjištění a podle uvážení LFA opraveny.

Veškeré informace a údaje na této webové stránce, a to včetně jakýchkoliv statistik, jsou určeny pouze pro interní účely LFA a všeobecné informační účely. LFA, ani její dodavatelé, neposkytují jakoukoliv záruku ani nepřebírají jakoukoliv odpovědnost za správnost, aktuálnost ani přesnost informací publikovaných na této webové stránce, a to výslovně včetně jakýchkoliv statistik.

LFA neodpovídá za jakékoliv škody či jiné újmy, které mohou vzniknout třetím osobám v důsledku spolehnutí se na správnost, aktuálnost či přesnost informací publikovaných na této webové stránce.