3FK Pardubice3029:4228
    4MFK Karviná3030:5225
    5FC Zlín3036:6125
    6SK Dynamo České Budějovice3034:6224
    30. kolo, Základní část | neděle 28/04/2024, 15:00 | Andrův stadión | O2 TV Sport

Góly

Karty

Návštěva: 12 359 diváků (99 % z kapacity 12 474)
    Video
    Reportáž

Obhájce titulu z Letné vstoupil do zápasu aktivně a dostal Sigmu pod tlak. V šesté minutě poslal míč do sítě Kuchta, gól však kvůli ofsajdu sparťanského útočníka neplatil. Vzápětí vystřelil zpoza vápna Ryneš, jehož přízemní pokus pokryl brankář Stoppen. Po čtvrthodině se k první šanci dostala také Olomouc, jenže Zifčákovi zakončení po prudkém centru Pokorného nesedlo.

Úvodní branku dala v 28. minutě Sparta. Po faulu Pokorného na Kuchtu v pokutovém území se z penalty přesnou střelou k levé tyči prosadil Krejčí. O pět minut později přidal sparťanský kapitán svoji druhou branku, když si naběhl na rohový kop Kairinena a hlavou poslal míč neomylně do sítě.

Třetí gól mohl přidat krátce po začátku druhého poločasu Kuchta, jenže ve vyložené šanci po Haraslínově přihrávce netrefil míč čistě a minul. Letenské to však nemuselo mrzet, protože o chvíli později se po Rynešově přihrávce přesnou střelou ke vzdálenější tyči prosadil nejproduktivnější hráč soutěže Birmančevič. Srbský křídelník se prosadil v šestém kole po sobě a se 14 góly v ligovém ročníku ztrácí už jen jednu branku na čelo tabulky kanonýrů.

Převahu hostujícího týmu pak vyjádřil ještě Kuchta, který v 66. minutě zblízka lobem úspěšně zakončil sparťanskou kombinaci po levé straně. Až poté se poprvé prosadili také Hanáci, na 1:4 snížil v 75. minutě úspěšnou hlavičkou po Pospíšilově centru střídající Šíp. Pro mladého záložníka se jednalo o první branku v nejvyšší soutěži.

Sigmu to viditelně povzbudilo a krátce poté mohl po Šípově průnikové přihrávce přidat druhou branku Zifčák. Proti byl však Panák, který pohotovým skluzem nadějnou střelu zablokoval. Hanáci nenavázali na minulou senzační remízu 2:2 ze stadionu Slavie. Sparta v lize potřetí za sebou zvítězila.

Ohlasy:

Jiří Saňák (Olomouc): "Sice jsme se Spartou prohráli 1:4, ale viděli jsme v zápase potenciál našeho týmu do budoucna. Zápas se hrál v úžasné atmosféře. Pro některé z našich hráčů to byla maturita, podobný zápas hráli poprvé. Máme určité limity a na Spartu to dnes nestačilo. Hosté nás v individuálních záležitostech pořádně prověřili a potvrdili roli favorita. Podobná utkání proti favoritům rozhoduje efektivita. Pokud na začátku nevyužijete náznak šance, kterou v zápase máte, tak se soupeř dostane do klidu, získá sebevědomí a už se hraje těžko. Teď začíná v podstatě nová soutěž, takové hokejové play off. Naše úspěšnost v závěrečné fázi sezony bude rozhodovat o hodnocení celé sezony. Kdybychom uspěli a dostali se do Evropy, věřím, že by se to hodnotilo pozitivně. S Hradcem to bude těžký souboj, ale všichni se o to teď chceme poprat."

Brian Priske (Sparta): "Odehráli jsme dobré utkání. V prvním poločase měla Olomouc pár momentů, kdy nás mohla zasáhnout, ale jinak jsme měli zápas plně pod kontrolou. Teď už se musíme co nejlépe připravit na další utkání, čeká nás v podstatě šest finálových zápasů (včetně finále poháru). Jsme velmi šťastní, že jsme dnes vyhráli a zakončili základní část soutěže na prvním místě. Byl to jeden z našich cílů pro tuto sezonu. Hráči podávali po celou sezónu skvělé výkony a získali jsme velké množství bodů. Víme, jakou máme sílu a čeho můžeme dosáhnout. Ale respektujeme sílu české ligy, která má velkou kvalitu a zápasy v ní nejsou jednoduché. Nevzpomínám si, že bych někdy zažil podobně úžasnou atmosféru. Fanoušci si zaslouží obrovský respekt, jsou úžasní už dlouhou dobu."

SK Sigma Olomouc - AC Sparta Praha 1:4 (0:2)

Branky: 75. Šíp - 28. z pen. a 33. Krejčí, 53. Birmančevič, 66. Kuchta.
    Rozhodčí: Pechanec - Caletka, Kříž - Všetečka (video).
    ŽK: Juliš - Wiesner.
    Diváci: 12.359 (vyprodáno).

Olomouc: Stoppen - Pokorný, Matys, Vraštil (69. Ventúra) - Chvátal, Pospíšil, Zorvan (69. Langer), Breite (90. Hadaš), Uriča - Zifčák (90. Fiala), Juliš (54. Šíp). Trenér: Saňák.

Sparta: Vindahl - Sörensen, Panák, Krejčí - Wiesner, Kairinen, Sadílek (62. Laci), Ryneš (62. Zelený) - Birmančevič (69. Karabec), Haraslín (82. Pešek) - Kuchta (69. Olatunji). Trenér: Priske.

Statistiky
    Sestavy

Rozšířené ligové statistiky jsou k dispozici až od sezóny 2013/14. Statistiky jsou přebírány z údajů v zápisech o utkání a od externího dodavatele Wyscout.

Kumulované žluté karty: V případě spáchání disciplinárního přečinu Vyloučení pro druhé napomenutí podle § 46 Disciplinárního řádu FAČR se nebude žádné z těchto napomenutí evidovat pro účely evidence napomínání podle ustanovení § 47 Disciplinárního řádu FAČR, tj. pro účely trestání za opakované napomínání v příslušném soutěžním ročníku.

V historickém přehledu lídrů jsou zobrazeni pouze hráči, kteří odehráli v lize alespoň 60 zápasů. V podrobném zobrazení pak figurují všichni hráči. Nejste si jistí, co daný parametr znamená? Podívejte se zde.

LFA vynakládá odpovídající úsilí, aby zajistila spolehlivost a přesnost informací publikovaných na této webové stránce, může však dojít k technickým nepřesnostem či chybám při zpracování a vyhodnocení. Tyto mohou být po svém zjištění a podle uvážení LFA opraveny.

Veškeré informace a údaje na této webové stránce, a to včetně jakýchkoliv statistik, jsou určeny pouze pro interní účely LFA a všeobecné informační účely. LFA, ani její dodavatelé, neposkytují jakoukoliv záruku ani nepřebírají jakoukoliv odpovědnost za správnost, aktuálnost ani přesnost informací publikovaných na této webové stránce, a to výslovně včetně jakýchkoliv statistik.

LFA neodpovídá za jakékoliv škody či jiné újmy, které mohou vzniknout třetím osobám v důsledku spolehnutí se na správnost, aktuálnost či přesnost informací publikovaných na této webové stránce.